Fietsen, Grafieken & Staaf- en Cirkeldiagrammen

Download the PDF file .

Waar komen ‘ze’ vandaan?

Bron (CBS)

Eerste Asielverzoeken (NL)

 201020112012**20132014
Afghaans136518851025670500
Armeens610470200185155
Azerbeidzjaans80120707050
Bosnisch5256590130
Burundisch351051515
Chinees305280155145130
Congolees1308514014590
Egyptisch4065175175100
Eritrees3954604259803925
Ethiopisch75807090125
Georgisch595190225210335
Guinees23021018516085
Indiaas1520101520
Iraaks1380143513901095730
Iraans785930835730560
Ivoriaans160125757540
Kosovaars5525304560
Libisch165135100145110
Macedonisch39026555125115
Malinees2010306035
Marokkaans2520257060
Mongools225130110100455
Myanmarees10555357015
Nepalees901301006560
Nigeriaans175130105135235
Noord-Koreaans5106014010
Pakistaans6095150150185
Russisch200430735265185
Burger Servië4585125250190
Sierra Leoons115135959585
Soedanees165160120140200
Somalisch337014158803080875
Sri Lankaans20012512514070
Syrisch12517045526759460
Turks9095906075
Ugandees8090110165125
Wit-Russisch65260556550
Zonder / onbekend6556304157553290

Hoogst genoten opleiding in NL

Bron (CBS)

Hoogst genoten opleiding

Aantallen in tabel maal 1000
 20102011201220132014
Basisonderwijs14141423139714911500
Vmbo-b/k, mbo-121172111211619892046
Vmbo-g/t, avo onderbouw124612811249970959
Mbo 2 en 318201751183124942459
Mbo 421242090206317311774
Havo, vwo11841298129311931201
Hbo, wo bachelor22462294235423192357
Hbo, wo master, doctor12041162120312991348

Aantal asielverzoeken in de EU

Bron

NB: In de meeste EU-landen bestaat de mogelijkheid na een eerste asielverzoek een volgend verzoek in te dienen. Dit kan bijvoorbeeld als er sprake is van nieuwe feiten of omstandigheden. De tabel betreft slechts het eerste verzoek.

[Er wordt in de jaren voor 2014 nog niet goed gesorteerd. Ik moet hiervoor nog even onder de motorkap duiken; HW]

Aantal asielverzoeken in de EU

Vermelde aantallen maal 1000
 2008200920102011201220132014
Estland0000.10.10.10.1
Slowakije..0.30.30.60.30.2
Letland0.10.10.10.30.20.20.4
Slovenië0.20.20.20.30.30.20.4
Portugal0.20.10.20.30.30.50.4
Litouwen.0.20.40.40.60.30.4
Kroatië.....10.4
Tsjechië1.10.60.40.50.50.50.9
Luxemburg...1.9211
Malta2.62.40.11.92.12.21.3
Ierland3.82.71.91.30.90.91.4
Cyprus3.93.22.81.71.61.21.5
Roemenië...1.72.41.41.5
Finland....2.933.5
Spanje..2.632.44.35.5
Polen7.29.74.359.2145.6
Griekenland...9.39.67.97.6
Bulgarije0.6..0.71.2710.8
Noorwegen14.116.69.38.69.311.512.8
België11.417.221.825.618.512.114.1
Denemarken2.43.85.146.17.214.6
Nederland13.414.913.311.69.79.821.8
Zwitserland15.214.513.519.42619.422.1
Oostenrijk......25.7
Verenigd Koninkrijk31.330.722.625.92829.931.3
Hongarije.....18.641.2
Frankrijk.42.14852.154.360.558.8
Italië30.117.710.140.417.225.763.7
Zweden24.423.731.929.743.954.475.1
Duitsland21.427.741.345.764.5109.6173.1
EU-28......562.3

#LiegGrafiek van de Week 48/2014

B3HmMujIIAAGlZG (1)

Bovenstaande grafiek, een historische grafiek, van het CBS geeft aan hoe de gemiddelde grootte van een huishouden in de loop der jaren is afgenomen. Zij biedt mij de gelegenheid om nogmaals te benadrukken dat de term LiegGrafiek niet zo zeer slaat op de maker(s) ervan, maar op de grafiek zelf, deze spreekt niet de waarheid.

Soms heb ik wat dat eerste betreft uiteraard wel mijn vermoedens. Dat is hier niet het geval: wat voor belang zou het CBS er immers bij hebben om zaken anders voor te stellen dan ze zijn? Toch is het een LiegGrafiek, omdat de jaartallen niet steeds door hetzelfde aantal jaren gescheiden worden. Soms is het tien jaar, soms twintig, soms zeventien, … . Voor de loop van de grafiek maakt een correctie overigens niet zo veel uit.

Luiheid?

Maar deze LiegGrafiek legt ook de zere plek op wat er veel vaker aan de hand is: onachtzaamheid van de makers, luiheid, zo u wilt. En ik wil met deze rubriek dat u hier op gaat letten en zo nodig ingrijpt! Maak de makkers wakker, schud hen uit hun slaap! Dat geldt zeker voor de cijferfreaks van het CBS, dit is al de tweede LiegGrafiek van hen in zeer korte tijd. En dat terwijl ze zelf een aardig boekje voor leerlingen hebben uitgegeven, met hoe het eigenlijk hoort!

Gratis advies voor CBS: kies spreidingsdiagram

Ik denk te weten waar het in dit geval misgaat, omdat ik zelf wel eens tegen dit probleem ben aangelopen.

Het cijfermateriaal dat onder zo’n grafiek ligt staat in een rekenblad, bijvoorbeeld in Excel: eerste kolom de jaartallen, tweede kolom de (gemiddelde) grootte van een huishouden. Als je deze kolommen selecteert en vervolgens in het programma kiest voor Invoegen, dan ligt het in dit geval voor de hand te kiezen voor de opties staafdiagram of lijndiagram (grafiek). Maar dan krijg je een LiegGrafiek zoals hierboven!

U moet echter kiezen voor een spreidingsdiagram (Engels: scatter diagram)! Dan komt alles pas op de juiste plek.

Winnaar van de Week

Dat is het CBS, @statistiekcbs. Gefeliciteerd, Centraal!

LiegGrafiek van de Week 43/2014

Bron: CBS
Bron: CBS

 

 

 

 

 

 

Deze week wees CBS | Statistiek mij op een boekje dat het instituut gemaakt heeft om aan leerlingen uit te leggen hoe je ervoor kunt zorgen dat een grafiek géén LiegGrafiek wordt. Het staat nu onderaan deze pagina.

Het was wat ironisch dat datzelfde CBS op dezelfde dag bovenstaande LiegGrafiek publiceerde. Dit is echt een unicum, die ik nog niet eerder was tegengekomen: een stotterende LiegGrafiek!

Vermoedelijk zit hier achter wat achter de meeste LiegGrafieken zit: onachtzaamheid. Je kunt in de media als journalist best wat taalvouten maken, die worden er voor publicatie toch weer uitgehaald door de eindredactie.

Maar gaat het om cijfermatig materiaal: Who cares? Dat dat kennelijk ook geldt voor het CBS, met de S van Statistiek in haar naam, dat valt mij wel wat tegen.

Winnaar van de Week

Dat is dus  CBS | Statistiek. CBS, gefeliciteerd!

Download the PDF file .

#StatLine CBS prima bron

zwarte_pietLang niet iedereen in het wiskunde/statistiek-onderwijs weet dat wij hiervoor in Nederland een prachtige, gratis, 24/7 toegankelijke, bron met cijfermateriaal voor hebben. Vandaar dat ik vandaag uw aandacht vraag voor StatLine, de online database van het Centraal Bureau voor de Statistiek.

U kunt hierin zelf naar hartenlust selecteren, filteren, ordenen, … . U zult vast even aan de bediening van de knoppen moeten wennen, maar daar krijgt u ook wat voor!

Hier een willekeurig gekozen voorbeeld, Allochtonen; geslacht, leeftijd en herkomstgroepering.